• امروز : شنبه - ۱۲ فروردین - ۱۴۰۲
  • برابر با : Saturday - 1 April - 2023
0

21 ویژگی سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی

  • 22 دی 1398 - 0:35
21 ویژگی سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی

شهید سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی بسیار اهل مطالعه بود و در مسیر مأموریت‌ها و با وجود خستگی‌، بخش زیادی از مطالعه‌ خود را انجام می‌داد. خبرگزاری فارس ـ گروه آموزش و پرورش: حجت‌السلام والمسلمین حسین درودی معاون امور استان‌های ستاد همکاری‌های حوزه‌های علمیه و آموزش و پرورش یادداشتی را در اختیار این خبرگزاری قرار […]

شهید سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی بسیار اهل مطالعه بود و در مسیر مأموریت‌ها و با وجود خستگی‌، بخش زیادی از مطالعه‌ خود را انجام می‌داد.

خبرگزاری فارس ـ گروه آموزش و پرورش: حجت‌السلام والمسلمین حسین درودی معاون امور استان‌های ستاد همکاری‌های حوزه‌های علمیه و آموزش و پرورش یادداشتی را در اختیار این خبرگزاری قرار داده است:

خداوندا عالیمان را شاکریم که سرمایه و سرانه گام دوم انقلاب اسلامی را با نعمت شهادت سپبهد شهید حاج قاسم آسمانی برای دوست و دشمن عملی و علنی کرد یعنی حاج قاسم‌های 10 سال دفاع مقدس و هم چنین حاج قاسم‌های مدافع حرم و امنیت که در آینه بلورین سردار رشید اسلام حاج قاسم آسمانی پرده از رخسارت خود به کنار زد، و همگان را آموزش اسراری داد، از جمله اینکه چرا از اصطلاح دفاع مقدس به جای جنگ ایران با عراق استفاده می‌گردد، ثانیاً چرا امام راحل رحمة الله علیه فرمودند خرمشهر را خدا آزاد کرد و دیگر رموزی که هنوز برای خیلی از دوستان راز گشایی نگردیده تا چه رسد به دشمنان در ظلمات و تاریکی جهل و جهالت.

در حال حاضر باید به این سؤال پاسخ بدهیم که چگونه می‌توانیم در هر مدرسه حاج قاسم‌ها را کشف نموده و آسیب‌های اجتماعی دانش‌آموزان را به دست آنان مبدل به فتح‌های بین المللی از جنس فتح الفتوح حاج قاسم آسمانی کنیم و یا اینکه حاج قاسم ‌ای حلال معضلات اقتصادی در دانشگاه‌های کشور را میدان بدهیم، و هم چنین حاج قاسم‌هایی که می تواند در آینده در مجلس شورای اسلامی و دیگر مسؤولیت‌های نظام اسلامی فتح آفرینی کنند.

 حال این سوال مطرح است که اگر 6 ساحت تربیتی حاج قاسم آسمانی کشف گردد، نمی‌توانیم 6 ساحت سند تحول بنیادین را کاربردی نموده و تحول تربیتی و آموزشی در کشور داشته باشیم و به دیگر کشورهای علاقه‌مند به سردار شهید به عنوان هدیه انقلاب اسلامی صادر کنیم.

آیا یکی از افتخارات گام اول انقلاب اسلامی ایران عزیز این نیست که در سند تحول آموزش و پرورش زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها پایه تربیت در مدارس معرفی شده و نمونه عملی و فرشی این سند قیم تربیت سردار شهید حاج قاسم  سلیمانی است که بیداری بصیرتی جوانان کشور و عالم اسلام و آزادگانه جهان را به ارمغان آورده است. اکنون به فرازهایی از زندگی فردی و جمعی سردار رشید اسلام می پردازیم.

1- حراست سرمایه فطرت از آلودگی‌ها:

بزرگترین سرمایه حاج قاسم سلیمانی، فطرت دست نخورده ایشان بود، چرا که خداوند متعال هیچ بنده‌ای را بدون سرمایه و ثروت خلق نکرده است. مرحوم آیت الله بهاءالدینی می فرمودند  “آیت‌الله بهجت، ثروت‌مند‌ترین مردم از نظر معرفت و عبودیت در زمان خودش بود” اگر دانش آموزان در مدارس از این سرمایه عظیم و عزیز مستمرا آگاه گردنند و آموزش حقیقی دریافت کنند که با اولویت ساحت اعتقادی و عبادی و اخلاقی سند تحول قادرند 5 ساحت دیگر تربیتی خود را به گونه‌ای رقم بزنند که رتبه‌های نخست اخلاق مهارتی و علمی جهان را از آن خود نمایند.

به قول علیرضا دبیر «وقتی در برخی از دیدارها وی را می‌دیدم، سردار سلیمانی جمله قشنگی داشت و می‌گفت یک فرمانده باید برود و بعد بگوید بیا. به خوبی می‌دانم که ایشان حداقل سه ماه سال بدون اینکه ماه مبارک رمضان باشد را روزه‌دار بود».

2-اطاعت خدا و رسول خدا(ص):

در زندگی شهید شرف و امنیت حاج قاسم سلیمانی اطاعت از خداوند حکیم و رسول اعظم(ص) و هم چنین جانشین حقیقی او در قالب ولایت پذیری و اطاعت رهبری انقلاب اسلامی به گونه‌ای محرز و مشهود بود که از تصاویری موجود در فضای مجازی به خوبی می‌توانیم اطاعت پذیری قلبی را بچشیم و به دیگران نیز بچشانیم.

مولای متقیان در فراق مالک اشتر در حکمت (443)نهج البلاغه فرمودنده‌اند؛… خدا مالک را جزای خیر دهد، چگونه مالکی که اگر کوه بود کوهی عظیم و بزرگ، اگر سنگ بود سنگی سخت، آگاه باشید بخدا سوگند مرگ تو ای مالک، جهانی را ویران و جهانی را شاد می سازد! به همین سبب مالک اشتر امام خامنه‌ای جهان اهل ایمان و آزادگان جهان را شاد و جبهه استکبار و کفر را به زودی به دست ویرانی می‌سپارد.

3- خانواده صالح:

خانواده یا همان کانون آغازین تعلیم و تربیت انسان‌هاست که فرزندان را به جاده سعادت یا شقاوت رهسپار می‌کند به همین جهت رسول اکرم صلی الله علیه و اله فرموده‌اند: هرگاه خداوند براى خانواده‌اى خیر بخواهد آنان را در دین دانا مى‌کند، کوچک ترها، بزرگترهایشان را احترام مى‌نمایند، مدارا در زندگى و میانه روى در خرج روزی‌شان مى‌نماید و به عیوبشان آگاهشان مى‌سازد تا آنها را برطرف کنند.

إذا أرادَ اللّه  بِأهلِ بَیتٍ خَیرا فَقَّهَهُم فِى الدّینِ و َوَقَّرَ صَغیرُهُم کَبیرَهُم و َرَزَقَهُمُ الرِّفقَ فى مَعیشَتِهِم و َالقَصدَ فى نَفَقاتِهِم وَ بَصَّرَهُم عُیُوبَهُم فَیَتُوبُوا مِنها؛ نهج الفصاحه ص181 ، ح 147- در دین مداری حاج قاسم نمی توئانیم نقش والدین ایشان را نادیده بگیریم به سروده مرحوم آغاسی “از چه علی شد ولی ذوالجلال؟ دامن پاکیزه و شیر حلال — شیر خدا را چه کسی شیر داد؟ شیر زنی مؤمن و نیکو نهاد. حال می شود بدون لقمه حلال پدر و شیر پاک مادر، حاج قاسم سلیمانی شد.

4- معلمان متدین

5- دوستان عاقل

علاقه شدید به مرحوم سردار کاظمی

6- ازدواج سالم:

نقش همسر در زندگی شهدا

7- شغل مقدس:

شغل هایی که با شهادت همسایه هستند

8- معاش معاد محور:

اگر  معاد زیر بنای معاش انسان باشد محال است که حقوق نجومی در مقابل او مانند آتش دوزخ به رقص در نیاید

9- فعالیت جهادی

10- شهرت گریزی

11- مستضعف نوازی

12- انصاف مداری:

13- شکست سیاست زدگی:

14- استکبار ستیز:

15- شجاعت افتخار آفرین:

16- ضد اشرافیگری:

17- عشق به اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام:          

 ارادت ایشان به مکتب امام حسین (ع) و حضرت زینب (س) بی نظیر بود. علاوه بر توسلات روزانه هر روز زیارت عاشورا می‌خواند و هفته‌ای یک مرتبه جلسه‌ روضه‌ با وجود مشغله‌های زیاد در منزل ایشان برپا بود. به طوری که حتی در زمان‌های مأموریت نیز تماس می‌گرفت و پیگیر این جلسات هفتگی بود.

18- اندیشه ورزی:

 شهید سلیمانی بسیار اهل مطالعه بود و در مسیر مأموریت‌ها و با وجود خستگی‌ بخش زیادی از مطالعه‌ خود را انجام می‌داد.

19- جمع صلابت و رأفت:

 شهید در اوج اقتدار و صلابت در جبهه نبرد و جنگ، در اوج رحمت تواضع، عطوفت و مهربانی با مومنین، دوستان و اهل خانه بود و اینها از الطاف مکتب اهل بیت(ع) است

20- زندگی با شهیدان:

21- مهارت باوری

***

به نام خدای مجاهدان

محضر سردار رشید اسلام حاج قاسم سلیمانی سلام با تسلیت اربعین حسینی؛ من در نهج‌البلاغه امام علی(ع) خوانده ام که: «جهاد دری است از درهای بهشت که خداوند به روی دوستان خالص خود می‌گشاید».

شما و یارانتان دوستان خاص خداوند هستید و من نیز در سنگر مدرسه مشغول درس خواندن هستم و به لطف خدا در سال گذشته موفقیت‌هایی را داشته‌ام و جوایزی را گرفته‌ام، همه جوایز را برای شما که دوست خدا هستید می‌فرستم که در راه دفاع از حرم اهل بیت(ع) خرج کنید. دوستدار ودعاگوی شما و یارانتان هستم و به دعایتان محتاجم.

خداوند حافظتان؛ فاطمه زهرا آقا ملایی کلاس دوم ابتدایی

پاسخ نامه سردار حاج قاسم سلیمانی به زهرا آقاملایی

بسمه تعالی

دختر گلم زهرا خانم عزیز سلام

نامه توأم با محبت و ایثارت دریافت شد دستان کوچک و توانمندت را می بوسم و انگشتری را به یادگاری برای دختر فداکارم می‌فرستم؛ ان‌شاءالله بزرگ که شدی در نماز و دعا، همه برادران و پدران فداکارت را فراموش نکنید.

سلیمانی – کوثر مشیز-97.3.13

لینک کوتاه : https://www.raikakhabar.ir/?p=19593

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.