• امروز : جمعه - ۳۱ شهریور - ۱۴۰۲
  • برابر با : Friday - 22 September - 2023
0

سلامت تعطیلی ندارد

  • 05 فروردین 1398 - 1:56
سلامت تعطیلی ندارد

با فرا رسیدن تعطیلات عید و آغاز سفرهای نوروزی نیروهای امدادی، پزشکان و نیروهای بهداشتی با فعالیت‌ بیشتر در این ایام مراقب سلامت جان هموطنان هستند. خبرگزاری فارس-گروه سلامت: با فرا رسیدن عید نوروز بسیاری از هموطنان خود را سفرهای نوروزی آماده می‌کنند، در روزهای آغازین سفرهای نوروزی هرساله شاهد حجم سنگین ترافیک در ورودی شهرهای […]

با فرا رسیدن تعطیلات عید و آغاز سفرهای نوروزی نیروهای امدادی، پزشکان و نیروهای بهداشتی با فعالیت‌ بیشتر در این ایام مراقب سلامت جان هموطنان هستند.

خبرگزاری فارس-گروه سلامت: با فرا رسیدن عید نوروز بسیاری از هموطنان خود را سفرهای نوروزی آماده می‌کنند، در روزهای آغازین سفرهای نوروزی هرساله شاهد حجم سنگین ترافیک در ورودی شهرهای پرترافیک هستیم و متاسفانه به دلیل غفلت و رعایت نکردن نکات ایمنی بسیاری از هموطنان دچار حوادث و مسمومیت‌ها می‌شوند و عده‌ای نیز جان خود را از دست می‌دهند.

به دلیل حجم بالای ترددها در سفرهای نوروزی بسیاری از ارگان‌ها مانند نیروی انتظامی، اورژانس، نیروهای امدادی و بازرسان وزارت بهداشت بدون تعطیلی به فعالیت خود در این ایام ادامه می‌دهند تا بتوانند از بروز هرگونه حادثه‌ای پیشگیری کنند و در صورت بروز هرگونه اتفاق ناگواری به هموطنان کمک‌رسانی کنند.

فعالیت ۳هزار اکیپ درمانی و بهداشتی

امسال نیز پرسنل امدادی وزارت بهداشت و مراکز درمانی به صورت ۲۴ ساعته به فعالیت خود ادامه خواهند داد، به گفته سعید نمکی وزیر بهداشت برای تعطیلات ایام نوروز تمهیدات مفصلی تدارک دیده شده و سه هزار اکیپ درمانی و گشت‌های بهداشت محیط تا ۲۰ فروردین فعال هستند. با وجود مشکلات کاری پایان سال جایگاه شهدا آنقدر عظمت دارد که به بوشهر برای حضور در این کنگره سفر کردم. برای ایام تعطیلات نوروز از 20 اسفند تا 20 فروردین تمهیدات لازم تدارک دیده شده و سه هزار اکیپ در بخش‌های مختلف درمانی و گشت‌های بهداشت محیط برای نظارت بر تهیه و توزیع موادغذایی راه‌اندازی شده است.

به گفته نمکی رانندگان و گردشگران در هنگام سفر نوروزی با رعایت قوانین و مقررات ایمنی‌های لازم برای جلوگیری از تصادفات و مشکلات جاده‌ای مورد توجه قرار دهند. تمام بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بخش دولتی در تعطیلات عید نوروز باید همه تخت‌های خود را فعال نگه دارند و این موضوع برای بخش اورژانس نیز از اهمیت بیشتری برخوردار است اما بخش خصوصی مکلف هستند نیمی از تخت های بیمارستانی خود را فعال نگه دارد اما باید بخش اورژانس به طور کامل فعال و آماده خدمت رسانی به مسافران نوروزی باشند. بخش جراحی اورژانسی  بیمارستان‌های بخش دولتی در ایام نوروز به طور کامل فعال هستند و تمام بیمارستان‌ها مکلف هستند تا تخصص‌های هر رشته‌ای در مراکز درمانی در ایام تعطیلات عید نوروز حاضر باشد.

ایجاد ۶۰۰ کمپ نوروزی توسط اورژانس

پیرحسین کولیوند، رییس سازمان اورژانس کشور در خصوص تمهیدات نوروزی سال ۹۸ اظهار کرد: در تجهیز درمانگاه‌ها و یادمان‌ها طبق نیاز اقدام کرده ایم و ۲۷ یادمان را پوشش می‌دهیم. در قالب سه هزار پایگاه زمینی و ۴۱ اورژانس هوایی نیازمندی‌های سراسر کشور را تأمین می‌کنیم و در ایام نوروز ۶۰۰ پایگاه و کمپ نوروزی در کشور ایجاد خواهیم کرد.

کولیوند تصریح کرد: در شهر‌های مختلف نیز پتانسیل‌ها و امکانات را تجهیز کرده ایم تا در کمترین زمان، خدمات بهینه‌ای به زائرین و مسافران ارائه دهیم. همچنین، سیستم پیام نگاری را در مراکز و بیمارستان‌ها نصب کرده این تا هویت افراد مراجعه کننده مشخص شود.

حضور پزشک مقمیم در بیمارستان‌ها در ایام نوروز

قاسم جان‌بابایی معاون درمان وزارت بهداشت در خصوص فعالیت مراکز درمانی گفت: وزارت بهداشت برنامه‌ریزی دقیقی برای ارائه خدمات بهداشتی درمانی مناسب به مردم و مسافران نوروزی انجام داده و  تمام برنامه‌ریزی های لازم برای حضور پزشک مقیم در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی دولتی به خوبی انجام گرفته است.

وی ادامه داد: تمام بیمارستان‌های دولتی در ایام تعطیلات نوروز مکلف هستند که  پزشک مقیم در هر رشته‌ای و پزشک اورژانس در بخش اورژانس پیش بیمارستانی حاضر داشته باشند و بازدید سرزده به وسیله معاونان وزیر بهداشت به استان‌های مختلف و ایام تعطیلات عید نوروز در دستور کار قرار دارد.

جان‌بابایی تأکید کرد: وزارت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی سراسر کشور را مکلف کرده است تا رئیس و معاونانان به طور مرتب در ایام عید نوروز به بیمارستان‌های تحت نظارت خود سرزده و بازرسی مداوم داشته باشند.

وی افزود: اگر پرسنل بیمارستان و درمانگاه دچار خطای پزشکی شوند این کار وجه قانونی پیدا می کند و با فرد متخلف بر اساس قوانین برخورد می‌شود و  اگر خطای پزشکی منجر به بروز اتفاقی شود بر اساس نوع خطا برخورد شدید و جدی با فرد متخلف انجام می‌گیرد. معاون درمان وزارت بهداشت بیان کرد: اگر پزشک بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده در محل کار خود در زمان تعطیلات عید نوروز حاضر نباشد بر اساس قانون و مقررات انضباطی وزارت بهداشت با او برخورد می‌شود.

تمهیدات نوروزی در شهرستان‌ها

فرزاد رحمانی رئیس مرکز مدیریت حوادث وفوریتهای پزشکی استان منطقه آذربایجان شرقی در تشریح طرح امدادرسانی نوروزی اورژانس گفت: تمامی پرسنل بدون مرخصی، آماده‌باش و تمامی پایگاه‌هایمان فعال هستند، تجهیزات داخل آمبولانس‌ها به‌روز شده‌اند و پایگاه‌های جاده‎ای نیز در جاده‎ها صبح و بعد از ظهر به مدت حدود سه ساعت مستقر شده‌اند تا در صورت وقوع اتفاق ناگواری، اقدامات لازم انجام شود.  116 پایگاه ثابت، 12 ایستگاه سلامت، دو پایگاه اورژانس هوایی، سه پایگاه موتورلانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس با بیش از 600 نیروی تخصصی اورژانس در آماده باش کامل هستند.

فعالیت پایگاه‌های جاده‌ای

علیرضا بیگلری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان در خصوص تمهیدات نوروزی مراکز درمانی این شهرستان گفت: بر اساس برنامه ریزی های انجام شده، 282 نفر در قالب 37 پایگاه امداد و نجات در داخل شهرها و 26 پایگاه جاده ای در ایام نوروز فعالیت خواهند کرد. هفت پایگاه ثابت در اتوبان ها و 11 مرکز در شهرها مشغول خدمت رسانی و دو پایگاه نیز در محور تهم – چورزق و زنجان ارمغانخانه به صورت سیار حضور خواهند داشت. در این مدت 56 دستگاه آمبولانس و سه ایستگاه سلامت در اتوبان زنجان – تبریز، زنجان – قزوین مستقر می شوند.

طرح سلامت نوروزی تا ۲۷ فروردین‌ماه ادامه دارد

رئیس مرکز هدایت عملیات بحران دانشگاه علوم پزشکی قزوین نیز گفت: طرح سلامت نوروزی حوزه بهداشت و درمان در همه بخش ها از 8 صبح 25 اسفندماه آغاز شده و تا هشت صبح روز 17 فروردین ماه سال 98 ادامه خواهد داشت.

علی فخار سلیمانی با بیان اینکه در این مدت هیچ کدام از مراکز درمانی و بیمارستان های استان تعطیل نخواهند بود،افزود: خدمات اورژانس نیز در بیمارستان ها تعطیل نیست و این مراکز به طور 100 درصدی خدمات خود را به بیماران ارایه می کنند.

لینک کوتاه : https://www.raikakhabar.ir/?p=2530

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.